Wysportowana czternastka – Lenovo ThinkPad Yoga 14

Prawie 2 kg to wcale niemało w przypadku laptopa 14-calowego. W kilku innych aspektach Yoga 14 odstaje od bardziej tradycyjnych ThinkPadów. Dlaczego więc tak wiele osób jest zachwyconych tym modelem?

Najpierw spojrzenie z zewnątrz

Standardowe podzespoły stosowane w Lenovo Yoga 14 wskazują na całkiem duże możliwości

fot. lenovo.com

Tak, ma raczej przeciętną wagę, ale na jego sylwetkę to nie wpływa. Magnezowa obudowa ma tylko 20 mm wysokości. Jest sztywna, smukła, elegancka i dobrze wyposażona w złącza, pośród których brakuje jedynie możliwości podłączenia stacji dokującej. Tego wszystkiego już się spodziewaliśmy. Laptop ma jednak być również konwertowalny. Otwieramy go o ok. 100°. Doskonale, ekran nie chybocze się, urządzenie jest stabilne. Otwieramy bardziej. 140°, 160°, osiągamy magiczną granicę 180° i bez problemu przekraczamy ją. Kończymy na 360°, a w każdej wybranej pozycji laptop jest równie stabilny. Trzeba przyznać, że nazwa Yoga jest jak najbardziej adekwatna, a jednocześnie laptop konwertowalny tego typu wygląda znacznie lepiej niż taki z odłączanym ekranem-tabletem.

Zaczynamy ćwiczenia

Standardowe podzespoły stosowane w Lenovo Yoga 14 wskazują na całkiem duże możliwości. Matryca IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 charakteryzuje się bardzo szerokimi kątami widzenia, niezłym rozświetleniem i kontrastem. W słońcu trochę traci czytelność. Procesor Intel Core i5 4210U, karta grafiki i 8 GB RAM dają dobrą wydajność, a dawałyby świetną, gdyby nie używany zazwyczaj, ale możliwy do wymienienia, dysk HDD. Z dyskiem SSD laptop staje się mocną maszyną. Niestety, potrafi się też nieco nagrzać. Temperatura przekracza 50°C i właśnie to należy uznać za największą wadę Yoga 14. Na szczęście takie wartości pojawią się tylko podczas bardzo wytężonej pracy, a nawet wówczas laptop będzie dość cichy i energooszczędny. Ponadto taktowanie procesora nie spada przy długotrwałym obciążeniu, co jest rzadko spotykaną zaletą.

Czy chcesz mieć Lenovo Yoga 14?

Tak, prawdopodobnie Ci się spodoba. Jest uniwersalny. Łączy wiele cech laptopów konwertowalnych i mocnych urządzeń biznesowych z naprawdę dobrą grafiką, a nawet możliwością obsługi wymagających gier. Jeśli potrzebujesz urządzenia o tysiącu zastosowań i nie przestraszyła Cię cena laptopa, pora sprawić sobie prezent.