MSI PE70 – idealny do każdego zadania?

Model PE70 to zupełna nowość w ofercie marki MSI. Producent przygotował ten komputer w dwóch wersjach, mocniejszej PE70 2QE oraz słabszej 2QD. Główne różnice pomiędzy tymi wersjami to inna karta graficzna. Obie wersje idealnie sprawdzą się jednak zarówno do rozrywki jak i do pracy w programach graficznych. Czy MSI przygotowało więc komputer idealny?

Różnice pomiędzy PE70 2QE a 2QD

MSI PE70 to w ogólnym rozrachunku bardzo interesująca propozycja

fot. msi.com

Największa i zarazem najbardziej istotna różnica to inna karta graficzna. Słabsza wersja wyposażona została w grafikę NVIDIA GeForce GTX 950M a mocniejsza GTX 960M. Te dwie teoretycznie podobne do siebie karty graficzne tak naprawdę posiadają wiele różnic przez co warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej wersji. Pozostałe aspekty obydwóch komputerów pozostały praktycznie takie same.

Wykonanie

Obudowa komputera wykonana jest z aluminium oraz plastiku. Większa jej część to jednak aluminium co znacząco wpływa na wagę komputera oraz jego trwałość co do której nie można mieć żadnych uwag. Wszystkie elementy są bardzo solidne i dobrze spasowane. Jedynym minusem wykonania jest to, iż powierzchnia pomiędzy gładzikiem a klawiaturą jest podatna na ugięcia. Ciekawym faktem są również zawiasy, które pozwalają na rozłożenie matrycy niemalże pod kątem 180 stopni.

Wydajność

Pod względem osiągów MSI wyposażyło ten komputer w adekwatne do jego klasy podzespoły. Głównym sercem urządzenia jest procesor Intel Core i7 Intel Core i7 4720HQ, który wspomagany jest przez 8 GB pamięci RAM. Procesor taktowany jest zegarem 2,6 GHz z możliwością zwiększenia szybkości do 3,6 GHz w trybie Turbo Boost. Standardowo jak na jednostkę i7 posiada ona również 6 MB pamięci L3. Karta graficzna w urządzeniu to wspomniana już wcześniej jednostka GTX 960M lub 950M w zależności od wybranej wersji.

Słabe strony urządzenia

Mimo dobrego dopracowania sprzętu nie obyło się jednak bez pewnych wad. O ile na większość z nich można przymknąć oko to na aspekt krótkiego czasu pracy na baterii niestety się nie da. Komputer na w pełni naładowanej baterii pozwala na jedynie 5,5 godziny czytania tekstu (z minimalnym podświetleniem) oraz 2,5 godziny przeglądania internetu będąc podłączonym do sieci WiFi. Wyniki te niestety nie są zadowalające i nie pozwalają na zabranie komputera w długą podróż bez ładowarki.

Podsumowanie

MSI PE70 to w ogólnym rozrachunku bardzo interesująca propozycja. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dobra wydajność oraz dobre wykonanie. Komputer z pewnością sprawdzi się w przypadku praktycznie każdego zastosowania ale niestety nie obyło się bez wad. Największa z nich to z pewnością słaba bateria, która jednak nie dyskwalifikuje tego sprzętu na tle konkurencyjnych.