Dell Venue 11 Pro – czy warto zmieścić serce laptopa w tablecie?

Z prawie 12 calowym wyświetlaczem, Dell Venue 11 Pro jest jednym z największych tabletów i przy okazji najlepiej przystosowanych do pełnienia roli biznesowego narzędzia. Jego sercem może być jeden z kilku mocnych, typowych raczej dla laptopów procesorów. Potencjalnie można otrzymać go nawet z procesorem Intel Core i5 czwartej generacji (Haswell). Czy w takim razie mamy do czynienia wciąż z tabletem, czy może już wydajnym laptopem?

Podzespoły i wydajność, jaką dysponują tablety Dell

Z prawie 12 calowym wyświetlaczem, Dell Venue 11 Pro jest jednym z największych tabletów i przy okazji najlepiej przystosowanych do pełnienia roli biznesowego narzędzia

fot. dell.com

W tym tablecie pozostawiono spore możliwości konfiguracji. Najsłabsze dostępne procesory to Intel Atom, a najmocniejsze są wspomniane i5. Dużą różnicę robią również dostępne pamięci. W różnych wersjach mamy do czynienia z budżetowymi eMMC lub SSD różnej klasy. Patrząc jedynie na podzespoły spodziewamy się, że najsłabsza konfiguracja będzie odpowiadała najbardziej wydajnym tabletom, a najmocniejsza swobodnie wytrzyma konkurencję biznesowych notebooków. O ile tablet Dell Venue 11 Pro faktycznie jest wydajny, to jednak nie aż tak jak wskazywałyby użyte do jego budowy elementy. Problemy pojawiają się zwłaszcza podczas pracy na baterii, gdy cały układ nieco spowalnia. Teoretycznie po podłączeniu do gniazdka można, więc osiągnąć jego pełnię mocy, ale za to wtedy tablet z pewnością przegrzeje się. Upchnięcie zbyt mocnego procesora w ważącym nieco ponad 750 g tablecie nie okazało się optymalne. Być może powstał jeden z najwydajniejszych tabletów na rynku, ale 100% swoich możliwości osiąga po podpięciu do sieci i z podstawką chłodzącą. I tu wbrew pozorom może okazać się, że wszystko to zostało przemyślane. Dużej mocy obliczeniowej potrzebujemy zazwyczaj wtedy, gdy konieczny jest nam laptop, a nie tablet. Wówczas dołączamy do Dell Venue 11 Pro stację dokującą i mamy pełnowartościowego laptopa.

Tablety Dell Venue 11 Pro w praktyce

Podczas typowego użycia tabletu nie potrzebuje on dużej mocy obliczeniowej, nie będzie się wiec przegrzewał. Powinien jednak zapewnić użytkownikowi odpowiedni wyświetlacz. I w tym wypadku robi to doskonale. Rozdzielczość Full HD może być standardem dla dużych tabletów biznesowych, ale rozświetlenie przekraczające 400 cd/m², kontrast powyżej 1000:1 i niemal bezbłędne odwzorowanie kolorów są już rzadkością. Tu Dell Venue 11 Pro po prostu olśniewa. Zwłaszcza, że ekran dotykowy na prawdę dobrze odczytuje intencje użytkownika.

Oprócz wyświetlacza tablet ma też inną zaletę. Bardzo długo działa na baterii. Można korzystać z niego cały dzień i prawdopodobnie to użytkownik będzie potrzebował odpoczynku szybciej. Warto zauważyć, że przy mocnym procesorze i dużej jasności wyświetlacza jest to niemałym wyczynem inżynierów Della.

Dell Venue 11 Pro odpowiada twierdząco na pytanie czy warto inwestować w tablet gotowy do zamiany w laptopa.