HP EliteBook 720 – mały laptop, wielki biznes

Malutkie, trzynasto- i dwunastocalowe laptopy coraz częściej wyposażane są w solidne podzespoły, pozwalające na bezproblemową pracę z aplikacjami biznesowymi. Trend jest coraz bardziej widoczny, a wynika przede wszystkim ze stopniowego zwiększania mobilności menedżerów i pracowników korporacji. Konieczność wykonania pracy w różnych warunkach, a nieraz również w drodze wymusza miniaturyzację urządzeń, nawet, jeśli odbywa się ona kosztem komfortu związanego z możliwością użycia wygodnej klawiatury. Nawet jednak w najmniejszych laptopach biznesowych nacisk na stworzenie komfortowych urządzeń wejścia jest bardzo silny. Widać to na przykładzie modelu HP EliteBook 720.

Malutkie, trzynasto i dwunasto calowe laptopy coraz częściej wyposażane są w solidne podzespoły, pozwalające na bezproblemową pracę z aplikacjami biznesowymi

fot. hp.com

Maleństwo ma 12,5 calowy ekran i obudowę grubości jedynie 21 milimetrów. Z łatwością mieści się w dyplomatce, a nawet damskiej torebce. Mimo to jest w pełni przystosowane do pracy. Świadczą o tym chociażby 3 (zamiast 2 jak w podobnej wielkości modelach) porty USB, gniazdo dokowania, możliwość skorzystania z procesorów piątej generacji Intel Core i rozbudowania RAM do aż 16 GB. Ta ostatnia możliwość wydaje się przesadą, świadczy jednak bardzo dobrze o inżynierach HP, którym udało się w tak niewielkiej obudowie zostawić jeden wolny slot na pamięć operacyjną. Całość waży minimalnie powyżej półtora kilograma.

O tym, że laptopy tego typu są bardzo potrzebne świadczą też stale udoskonalane modele konkurencji. Lenovo produkuje bardzo dobrego i całkiem podobnego ThinkPada X250, Dell ma w serii Latitude praktyczne modele takie jak Dell Latitude E7450. Nie ma również problemu ze znalezieniem biznesowych miniaturek od Apple czy Asusa. Co więcej, z biznesowymi laptopami zaczynają rywalizować laptopy konwertowalne, a nawet tablety hybrydowe coraz częściej wyposażane w solidne procesory.

Granicą możliwości są póki co modele takie jak Dell XPS 13, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 3 czy HP EliteBook 820. Należy się jednak spodziewać, ze w ciągu 2 lat pojawi się pierwsza 13 calowa stacja robocza ważąca około 1,5-1,6 kilograma. Szkoda tylko, że większość jej mocy obliczeniowej będzie wówczas wykorzystywana przez wyszukiwarkę i działające w tle aplikacje on-line.