Lenovo ThinkPad E540 – ekonomiczny laptop do pracy

Lenovo ThinkPad E540 to laptop o klasycznej, 15,6-calowej matrycy i podzespołach, które zapewnią stabilną pracę. Urządzenie jest wykonane solidnie, posiada potrzebne porty oraz procesory z rodziny Haswell. Podzespoły nie zapewniają ponadprzeciętnej mocy obliczeniowej, ale gdy wybierzemy konfigurację z procesorem 4-rdzeniowy, możemy wygodnie pracować nawet z bardziej wymagającymi aplikacjami.

Stonowany design

Lenovo ThinkPad E540 to laptop o klasycznej, 15,6-calowej matrycy i podzespołach, które zapewnią stabilną pracę

fot. lenovo.vom

ThinkPad E540 waży około 2,46 kg. Wymiary obudowy wynoszą 377 x 250 x 30 mm (szer. x gł. x wys.). Notebook nie jest więc ultrabookiem, ale całość jest w miarę poręczna, a urządzenie nie powinno sprawiać trudności w służbowych podróżach.

Obudowa utrzymana jest w czarno-szarej kolorystyce. Na wieku oraz ramce ekranu wykorzystano miękkie tworzywo, na którym niestety widać odciski palców. Plusem są gumowe podkładki, które ułatwią pracę (laptop nie przesuwa się po biurku).

Minusem jest jednostka zasadnicza, która wykrzywia się przy nacisku. Całość konstrukcji sprawia jednak solidne wrażenie, dzięki dobrze spasowanym elementom.

Wygodna klawiatura

Biurowy charakter laptopa Lenovo ThinkPad E540 potwierdza klawiatura, która znakomicie sprawdza się przy tworzeniu dokumentów tekstowych oraz pracy z danymi liczbowymi. Posiada ona oddzielny blok numeryczny, klawisze są wyraźnie oddzielone i lekko wklęsłe. Wyczuwalny opór podczas pisania oraz miękki skok eliminuje zmęczenie. Dodatkowym plusem są kontrolki LED, które posiadają niektóre klawisze.

Użytkownika może nieco zaskoczyć nietypowy rozkład klawiszy – nie jest to jednak dużym minusem, ale raczej kwestią przyzwyczajenia się.

Porty i bezpieczeństwo danych

Lenovo ThinkPad E540 posiada 3 porty USB 3.0, złącze HDMI i VGA oraz złącze stacji dokującej (Lenovo OneLink). Użytkownicy znajdą tutaj również napęd optyczny DVD. Rozmieszczenie złączy budzi mieszane uczucia – porty USB znalazły się na przedniej części obudowy i mogą utrudniać pisanie.

Bezpieczeństwo danych zapewnia czytnik linii papilarnych oraz układ szyfrowania TPM. Nieco brakuje tutaj czytnika SmartCard.

Co z wydajnością?

Laptop ThinkPad E540 nie jest mobilną stacją roboczą, ale komputerem dedykowanym do wygodnej pracy z oprogramowaniem biurowym. Dlatego nie znajdziemy tutaj podzespołów najnowszej generacji. Ich wydajność jest jednak dobra i zapewnia możliwość stabilnej pracy. Producent zadbał również o droższe konfiguracje z 4-rdzeniowym procesorem Intel oraz dedykowanym układem graficznym. Standardowa wersja notebooka posiada jednostki Intel Core i3 z rodziny Haswell oraz zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 4600. Pamięć RAM można rozbudować od 4 do 16 GB.

Matryca

Matryca ma przekątną 15,6 cala i dostępna jest w rozdzielczości HD oraz Full HD. Do użytku multimedialnego, można wybrać konfigurację z ekranem dotykowym.

Zapoznaj się z kompletną recenzją modelu na: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Lenovo-ThinkPad-Edge-E540.109005.0.html.