PowerBridge czy pojedyncza bateria?

Bateria to niezbędny element laptopa przysparzający trudności zarówno inżynierom, którzy projektują sprzęt elektroniczny, jak i jego użytkownikom. Wynika to z faktu, że baterię znacznie trudniej niż inne podzespoły zminiaturyzować. W niektórych ultrabookach waży ona nawet 20% tego co cały laptop, w dodatku każdy kolejny cykl ładowania minimalnie zmniejsza pojemność baterii. Producenci próbują radzić sobie z tym na różne sposoby.

Bateria wewnętrzna niewymienialna

Bateria to niezbędny element laptopa przysparzający trudności zarówno inżynierom, którzy projektują sprzęt elektroniczny, jak i jego użytkownikom

fot. lenovo.com

Umieszczenie baterii wewnątrz laptopa daje odrobinę większą szansę na zoptymalizowanie ograniczonej przestrzeni. Sama konstrukcja nie musi być też tak sztywna jak w przypadku baterii dołączanej z zewnątrz. Brak możliwości wyjęcia baterii wielu użytkowników uważa jednak za poważną wadę, zdecydowanie nie wartą obniżenia masy laptopa o maksymalnie kilkadziesiąt gram. Zdarzają się też modele, w których bateria jest możliwa do wyjęcia po otworzeniu pokrywy serwisowej.

Bateria zewnętrzna

Jeśli bateria jest dołączana z zewnątrz, użytkownik może bardzo szybko odłączać ją i dołączać ponownie. Przede wszystkim daje mu to możliwość obniżenia wagi laptopa, gdy jest pewien, że będzie mieć dostęp do gniazdka. W razie konieczności pozwala też używać zamiennie 2 baterii lub wymienić tę, która uległa uszkodzeniu. Wadą takiego rozwiązania jest zaburzenie estetyki laptopa, zwłaszcza w przypadku gdy bateria wystaje poza jego obrys.

PowerBridge

Wykorzystanie połączenia dwóch baterii – wewnętrznej i zewnętrznej (jak w przypadku Lenovo ThinkPad T 550/560) pozwala częściowo rozwiązać niedogodności dwóch poprzednich modeli. Zewnętrzną baterię można odłączyć, zmniejszając wagę laptopa, lub wymienić na wystającą poza obrys, ale za to bardzo pojemną baterię zapasową. Jednocześnie nawet bez baterii zewnętrznej laptopa można uruchomić i pracować na nim godzinę czy dwie bez dostępu od gniazdka.

Rozwiązanie to jest bardzo elastyczne, ale nie pozbawione wad. Jak wskazują testy – dwie baterie o pojemności 20 Wh nie przechowują w sobie tyle energii, co jedna o pojemności 40 Wh. Różnica jest po prawdzie niewielka, ale w połączaniu z koniecznością uwzględnienia w konstrukcji baterii zewnętrznej nieco podnosi wagę laptopa.

W użyciu są wszystkie 3 rozwiązania i na razie trudno skłonić się ku jednemu z nich.