Wydajny i niedrogi Lenovo B51-80

Lenovo B51-80 to notebook przeznaczony dla osób, które szukają solidnego sprzętu w dobrej cenie. Jak przystało na laptopy Lenovo, B51-80 jest komputerem niezwykle eleganckim o matowym wykończeniu. Dzięki temu jest odporny na drobne zarysowania oraz zabrudzenia. Obudowa tego komputera została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, ma prostą, nieco kanciastą formę. Lenovo B51-80 (więcej tutaj) ważny 2,26 kg, ma 15-calową matrycę. Konstrukcja jest solidna, na uwagę zasługują wytrzymałe zawiasy, które dobrze podtrzymują ekran. Niestety można zaobserwować lekkie skrzypienie w okolicach pulpitu roboczego.

Lenovo B51-80 to notebook przeznaczony dla osób, które szukają solidnego sprzętu w dobrej cenie

fot. lenovo.com

Lenovo B51-80 został zaopatrzony podstawowym zestawem złączy, dostępne są dwa porty USB 3.0, złącze HDMI, D-Sub, port Ethernet do podłączenia sieci oraz złącze stacji dokującej OneLink. Po drugiej stronie jednostki zasadniczej znajduje się napęd DVD, port USB 2.0 oraz gniazdo audio. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie portów nie jest ono zbyt praktyczne. Natomiast komputer posiada łatwy dostęp do wewnętrznych komponentów. Klapa serwisowa jest przymocowana jedynie na dwie śrubki, także bez problemu można uzyskać dostęp do modułu sieci bezprzewodowej. Komputer posiada zewnętrzny zasilacz sieciowy o mocy nominalnej 45 W.

Klawiatura Lenovo B51-80 jest bardzo wygodna, posiada wymiary 1,5 x 1,5 cm, pracuje się na niej komfortowo, oznaczenia klawiszy są białe. Płytki są dosyć cienkie, skok klawiszy jest miękki, z czego nie każdy będzie zadowolony. Producent wyposażył B51-80 w matrycę AU Optronics o matowej powierzchni, dzięki temu można pracować komfortowo nawet w czasie upalnego dnia albo nieodpowiednio oświetlonym pomieszczeniu. Ekran ma 15,6 cala, rozdzielczość Full HD.

Obraz jest dobrej jakości, kąty widzenia są szerokie, odwzorowanie kolorów również nie przedstawia się najgorzej. Producent umożliwia wybór różnych konfiguracji, najmocniejsza to procesor Core i7-6500U oraz dodatkowy układ graficzny Radeon R5 M330. Kultura pracy laptopa stoi na przyzwoitym poziomie, podczas normalnego użytkowania układ chłodzenia emituje jednostajny szmer o wartości 33,5 dB.

W przypadku większego obciążenia wentylator zaczyna działać intensywniej intensywniej, w tym wypadku natężenie szumu mieściło się w przedziale 33,5-37,5 dB. Jeżeli chodzi o temperatury, to również trzeba go pochwalić, bo nie nagrzewa się nawet podczas wydajniejszej pracy. W trakcie standardowego korzystania z komputera, pulpit roboczy nagrzewa się do temperatury rzędu 26-27 stopni Celsjusza. W najcieplejszym miejscu temperatura nie powinna wynieść więcej, niż 31°C. Lenovo B51-80 został wyposażony przez producenta w akumulator o pojemności 32 Wh, w trakcie normalnego użytkowania podczas korzystania z Wi-Fi pracował bez zasilania sieciowego pracował prawie 8 godzin.