Toshiba Tecra Z50a – 15 cali w 1800 g

15 calowy wyświetlacz jest znacznie wygodniejszy od 12 czy 13 calowego. Podobnie jest w przypadku klawiatury. Wadą jest jednak ciężar, który ogranicza mobilność urządzenia. Producenci coraz częściej podejmują się więc stworzenia 15 calowych ultrabooków.

Imponująca obudowa

Toshiba Tecra Z50-a to bardzo zaawansowany laptop łączący smukłą obudowę z dużą wydajnością

fot. toshiba.com

1,8 kilograma to niedużo, zwłaszcza jak na 15 calowy laptop z wyświetlaczem IPS w rozdzielczości Full HD. Toshiba Tecra jest lekka jak na swój rozmiar, a po złożeniu wyjątkowo smukła  (20,5 mm wysokości) . Mimo to urządzenie jest wytrzymałe dzięki precyzyjnie wykonanej obudowie ze stopu magnezu. Stylistyka całości nie powala, ale wystarczy wziąć laptopa do ręki by nie chcieć się z nim rozstawać. Oprócz wytrzymałości i odpowiedniej sztywności obudowa umożliwia łatwy dostęp do podzespołów i tradycyjnie w przypadku Toshiby, jest bardzo dobrze wyposażona w złącza.

Pierwsza liga

Wewnątrz obudowy oczekujemy podzespołów wysokiej jakości i raczej nie powinniśmy być zawiedzeni. Bardzo dobre procesory niskonapięciowe Intel Core i7 zostały tu skonfigurowane z 8 lub 16 GB RAM oraz szybkim dyskiem SSD. Choć Toshiba Tecra Z50a nie aspiruje do miana mobilnej stacji roboczej, to mogłaby zawstydzić kilka modeli sprzedawanych w tej właśnie kategorii. Jeśli podczas pracy na obciążeniu taktowanie wynosi w dalszym ciągu powyżej 3 GHz z pewnością mamy do czynienia z mocną maszyną. Aż szkoda, że zastosowano w niej zintegrowany układ grafiki.

Do pierwszej ligi laptopów biznesowych zalicza Toshibę Tecra Z50a także niski poziom hałasu, wydajne chłodzenie oraz długi czas pracy na baterii. Wyświetlacz jest natomiast lepszy niż w wielu laptopach biznesowych, w przypadku których bywa  najsłabszym elementem urządzenia. Tu jest wręcz przeciwnie i choć nie jest to profesjonalna matryca do obróbki grafiki, to zapewnia bardzo dobry obraz i komfort pracy. Kąty widzenia są szerokie, podświetlenie i kontrast znakomite.

Do zalet z pewnością należy także zaliczyć manipulator punktowy z wydzielonymi przyciskami, duży odstęp między klawiszami i obecność bloku numerycznego w klawiaturze.

Drobne niedociągnięcia

Czy dla równowagi laptop posiada też jakieś wady? Wspomniana wyżej karta graficzna HD Graphics 4400 jest pewnym ograniczeniem. Dla niektórych użytkowników problemem może być brak możliwości wyjęcia baterii, dla innych klawiatura będzie miała za słaby skok. Faktycznie są to drobne niedogodności, które nie zmienią faktu, że Toshiba Tecra Z50-a to bardzo zaawansowany laptop łączący smukłą obudowę z dużą wydajnością.