Serie laptopów HP EliteBook – 800, 700 i 705

HP jak przystało na jednego z większych producentów laptopów na świecie, ma do zaoferowania więcej niż jedną serię dedykowaną biznesmenom i menedżerom korporacyjnym. Łatwo zauważyć różnice pomiędzy ProBookami, a EliteBookami, ale warto też wiedzieć, że nawet tylko pośród tych drugich można znaleźć bardzo różniące się od siebie modele. Nie chodzi jedynie o wielkość wyświetlacza, ale również o klasę sprzętu. Ta jest oznaczana numerem 700 lub 800, przy czym modele oparte o procesory AMD mają 5 na końcu oznaczenia.

HP EliteBook 725, 745 i 755

HP jak przystało na jednego z większych producentów laptopów na świecie, ma do zaoferowania więcej niż jedną serię dedykowaną biznesmenom i menedżerom korporacyjnym

fot. hp.com

Najtańsza z trzech serii EliteBook oparta jest o procesory AMD, co pozwoliło zbić cenę, ale jednocześnie ograniczyło wydajność CPU i podniosło zużycie energii. Mimo tego EliteBooki z tej serii wcale nie zawodzą w zakresie gospodarki energetycznej, pozwalają swobodnie pracować 4-5 godzin na baterii. Są też bardzo dobrze wykonane i z wyglądu trudne do odróżnienia od droższej serii. HP EliteBook 755 G2 może być wyposażony w dobrej jakości wyświetlacz Full HD o jasności ponad 300 cd/m², a jednocześnie waży poniżej 2 kg. Jeśli laptop nie jest wykorzystywany do obsługi bardzo wymagających aplikacji, EliteBook z piątką na końcu jest więc optymalnym cenowo wyborem. Szkoda jedynie, że w 15 calowym notebooku tej serii zabrakło pełnowymiarowej klawiatury.

HP EliteBook 720, 740, 750

Od tej serii wymagamy nieco więcej i można powiedzieć, że laptopy spełniają nasze oczekiwania. Zamiast procesorów AMD seria 700 wyposażana jest w Intele – i3 oraz i5. Z procesorami opartymi o architekturę Broadwell mają one większą wydajność, ale też czas pracy na baterii dłuższy o kilkadziesiąt minut niż ich tańsze odpowiedniki. Nieznacznie spadają temperatury obudowy. Czy jest jeszcze jakiś powód by wybrać serię 700 zamiast 705? Z pewnością HP dodaje do droższych modeli więcej przydatnego oprogramowania, laptopy nie różnią się od siebie jednak aż tak bardzo.

HP EliteBook 820, 840, 850

Najlepsze co ma do zaoferowania HP (może z wyjątkiem mobilnych stacji roboczych ZBook) biznesmenom. Świetnie wykonane, eleganckie laptopy oparte o procesory i7 Intel Broadwell. Są wydajne, wytrzymałe, działające na baterii 6-7 godzin. Największą wadą jest cena, proporcjonalna do jakości, przez co zbliżona do MacBooków i ThinkPadów o podobnych konfiguracjach, które cieszą się nieco większym prestiżem. Można odnieść wrażenie, że HP nie zainwestowało odpowiednio dużo w wyrobienie marki swoim produktom biznesowym.

HP EliteBook to zacna seria, niepozbawiona jednak złośliwych wad takich jak brak bloku numerycznego w modelach 15 calowych czy stosunkowo duża waga modeli 12 calowych. Czy są to laptopy lepsze do pracy niż Lenovo ThinkPady lub Dell Latitude? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Różnice miedzy nowoczesnymi modelami biznesowymi są często na tyle niewielkie, że ocena zależy od osobistych preferencji użytkownika. Modele wszystkich opisanych powyżej serii możesz kupić na: http://www.kuzniewski.pl/k434,laptopy-hp-elitebook.html.