Nowoczesne klasyki – Lenovo ThinkPad T460 i HP EliteBook 840 G3

Laptopem biznesowym jest zarówno leciuteńki Lenovo ThinkPad X1 Carbon, multimedialny Dell XPS 15, jak i nastawiony na wydajność HP ProBook 650. Tak naprawdę do kategorii tej zaliczają się również urządzenia hybrydowe, lekkie mobilne stacje robocze, i niektóre laptopy gamingowo-biznesowe. Niektóre modele jednak wydają się wręcz ikoniczne dla określenia notebook biznesowy. Z pewnością są to na przykład HP EliteBook 840 i Lenovo ThinkPad T460.

Wzór do porównania

Laptopem biznesowym jest zarówno leciuteńki Lenovo ThinkPad X1 Carbon, multimedialny Dell XPS 15, jak i nastawiony na wydajność HP ProBook 650

fot. lenovo.com

Oba wspomniane modele są kontynuacjami zasłużonych i rozpoznawalnych serii, a ich projektanci jak ognia unikają rozwiązań niesprawdzonych i mogących zirytować potencjalnych, konserwatywnych raczej, nabywców. W efekcie oba modele są dość podobne także do siebie. HP EliteBook 840 G3 waży minimalnie 1,6 kg, jest więc o 100g lżejszy od Lenovo ThinkPad T460. Ten z kolei dysponuje kartą graficzną nVidia GeForce GTX 940m (https://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-940M.134979.0.html) co w pełni usprawiedliwia nieco wyższą wagę. Zarówno ThinkPad jak i EliteBook korzystają z procesorów Intel Core U 6 generacji,  kości RAM w standardzie DDR4-2133, szerokiej gamy dysków i standardowych ekranów HD Ready / FHD. Lenovo można opcjonalnie rozbudować do 32 GB RAM, a HP z kolei pozwala wybrać ewentualnie również matrycę o rozdzielczości QHD. Oba dysponują solidnym zestawem portów wyjściowych i w razie czego również portem dokowania, nie ma też problemu z wymienianiem w nich podzespołów.

Czy standard się utrzyma?

Jeszcze nie dawno najbardziej klasyczne były notebooki 15 calowe, co wynikało z różnicy w wydajności pomiędzy nimi, a a mniejszymi modelami. W tym momencie przesunęła się ona i oddziela od siebie laptopy 14 calowe (możliwe do wyposażenia w dedykowaną kartę graficzną, rozbudowania do nawet 32 GB RAM) od mniejszych. Jednocześnie coraz częściej zdarza się, że biznesmeni nie są w stanie wykorzystać pełni mocy swoich laptopów i rezygnują z potężnych, ale również cięższych modeli na rzecz znacznie lżejszych laptopów takich jak Lenovo ThinkPad X1 Yoga czy MacBook Pro 13 Retina. Kto wie czy za rok, lub dwa klasykami nie będą zupełnie inne urządzenia?