Lenovo ThinkPad W550s – jeden z najlepszych dostępnych laptopów i jedna ze słabszych stacji roboczych w tej samej obudowie

Zalety ThinkPada

Dostajesz w swoje ręce 15-calowego laptopa. Waży blisko 2,4 kilograma, a więc sporo. Przy 23 milimetrach wysokości obudowy wydaje się jednak smukły. Ma doskonale wykonaną obudowę, która daje się otworzyć o 180°. Ekran nie chybocze się, wszystkie elementy budzą zaufanie. Rasowa klawiatura ThinkPadów aż prosi by pisać z jej pomocą. Jest w niej wszystko: blok numeryczny, duże klawisze dające dobrą odpowiedź, podświetlenie, manipulator TrackPoint. Nie wahasz się, więc i uruchamiasz W550s. 15 calowy wyświetlacz podtrzymuje doskonałe wrażenie. Rozdzielczość 2880 x 1620, matryca typu IPS dająca szerokie kąty widzenia, równomiernie, wysokie podświetlenie LEDowe, bardzo dobre oddanie palety barw – tego możemy wymagać naprawdę jedynie od najlepszych laptopów. Na wyświetlaczu nie kończą się jednak zalety Lenovo ThinkPad W550s.

Konfigurując ThinkPada można wybrać jedną z 3 dołączanych z zewnątrz baterii o pojemności 24 Wh do 72 Wh

fot. lenovo.com

Konfigurując ThinkPada można wybrać jedną z 3 dołączanych z zewnątrz baterii o pojemności 24 Wh do 72 Wh. Wewnątrz obudowy znajduje się kolejna bateria o pojemności 44 Wh. Potencjalnie można więc złożyć laptopa działającego bez dostępu do gniazdka przez niemal 12 godzin. Nawet ze słabszymi bateriami Lenovo ThinkPad W550s ma bardzo dobry czas pracy na baterii. W dodatku jest cichy. Czy w takim razie ma jakąś wadę?

Jako ultra zaawansowany laptop biznesowy jest ich pozbawiony. Jest jednak oferowany, jako mobilna stacja robocza i spodziewamy się po nim tytanicznej wydajności, porównywalnej z HP Zbookiem 15 G2. I tu okazuje się, że procesor Intel Core i7-5500U mimo połączenia ze świetnym dyskiem SSD, 16 GB RAM i kartą graficzną z serii NVIDIA Quadro nie wystarcza by wyrównać moc procesorów o napięciu 37/47 W. Jest wydajny, bardzo wydajny, ale spodziewamy się po nim jeszcze więcej.

I tak warto

Są inne mobilne stacje robocze, niektóre z nich mają więcej mocy (choćby Dell Precision M6800, HP ZBook 17), żadna jednak nie sprawdza się tak doskonale jako laptop biznesowy. Więcej na temat ThinkPada W550s możesz przeczytać tutaj: http://lab-kuzniewski.pl/lenovo-thinkpad-w550s-legendarna-stacja-robocza-z-niskonapieciowym-cpu/.