Dell Precision 17 7720 – mobilna stacja robocza

Wśród notebooków i laptopów oferowanych przez firmę Dell znajdziemy również grupę produktów, która nazywa się stacjami roboczymi. Do niej należy tytułowy model Dell Precision 17 7720, który jest laptopem z 17-calowym ekranem i mocnymi podzespołami, pozwalającymi nawet na profesjonalną obróbkę i rendering grafiki w 3D. Przyjrzyjmy się bliżej jego parametrom.

Atleta w walizce

Model Precision 17 7720, jak każdy typowy laptop, spokojnie mieści się w walizce lub plecaku

Autor zdjęcia: dell.com

Model Precision 17 7720, jak każdy typowy laptop, spokojnie mieści się w walizce lub plecaku. Natomiast jego możliwości przerastają niejeden komputer stacjonarny, który potrzebuje całego biurka. Mamy tu do czynienia z procesorami Intel Core i5, i7, a także Intel Xeon, które mogą osiągać prędkość do 4.2 GHz. Są to dodatkowo procesory czterordzeniowe, co czyni z tytułowego modelu prawdziwego potwora wydajnościowego. Oczywiście istnieje możliwość obniżenia mocy, dla dłuższej pracy na baterii. Dell Precision 17 7720 pozwala na rozbudowę pamięci RAM aż do 64 GB, z zastosowaniem tradycyjnych modułów DDR4. Taka konfiguracja spokojnie pozwoli na rendering grafiki w 3D, a także opracowywanie skomplikowanych modeli przestrzennych.

Siła w szczegółach

Do innych komponentów, na które warto zwrócić uwagę w tym laptopie, jest duży wybór kart graficznych. Mamy tu dostępne produkty z rodziny Radeon oraz Nvidia, w których zainstalowano dodatkową, dedykowaną pamięć GDDR5. Jej wielkość może wynosić nawet 16 GB, co samo w sobie świadczy o tym, że mamy do czynienia z istnym siłaczem. Dell Precision 17 7720 pozwala wykorzystać pełną moc kart graficznych dzięki wyświetlaczowi Ultra HD, co przy przekątnej 17 cali pozwala na bardzo komfortową obróbkę modeli przestrzennych 3D. Ten laptop byłby więc dobrym rozwiązaniem dla grafików komputerowych, którzy często muszą zabierać swoją pracę do domu, lub chcą dokańczać ją w podróży. W tym pomaga również bateria, która magazynuje do 91 Wh energii elektrycznej. W trybie niskiego poboru mocy Precision 17 7720 powinien móc pracować nawet przez 12 godzin.

Komputer firmy Dell, który właśnie omówiliśmy, pokazuje jak bardzo technologia poszła do przodu pod względem miniaturyzacji. Kiedyś sprzęt pozwalający na rozwinięcie podobnej mocy obliczeniowej z trudem mieścił się w obudowie stacjonarnego komputera, dziś możemy zmieścić go w 3,5-kilogramowym laptopie, który łatwo schowamy w walizce i zabierzemy ze sobą w podróż.