HP EliteBook 850 – ultrabook z niskonapięciowym procesorem

Koncerny, które produkują laptopy biznesowe, skupiają się obecnie, nie tylko na zwiększaniu wydajności, ale także na uzyskaniu imponującej mobilności. Prawa rynku są bezwzględne – użytkownicy oczekują, że jednostki o wysokiej mocy obliczeniowej będą miały smukłe obudowy, niewielką wagę i stylowy design. Czasami jednak produkty przechylają się nieco to w jedną, to w drugą stronę. Przykładem jest model HP EliteBook 850 – tutaj konstruktorzy poszli wyraźnie w stronę mobilności.

Pierwsze wrażenie

EliteBook 850 posiada 4 porty USB 3.0, DisplayPort, VGA/D-Sub, czytnik kart SD oraz złącze stacji dokującej

fot. hp.com

HP EliteBook 850 waży około 1,97 kg (zasilacz 195 g) i ma wymiary 21,4 x 376 x 254 mm (wys. x szer. x głęb.). Obudowa została wykonana ze stopów aluminium oraz magnezu, dzięki czemu jest solidna, nie ugina się pod naciskiem, ale jednocześnie pozostaje względnie lekka. Konstruktorzy zadbali również o stabilność całej konstrukcji i połączyli solidnymi zawiasami jednostkę zasadniczą z ekranem.

Kwestie praktyczne

EliteBook 850 posiada 4 porty USB 3.0, DisplayPort, VGA/D-Sub, czytnik kart SD oraz złącze stacji dokującej. Nie zabrakło tutaj także zabezpieczeń danych – czytnika SmartCard oraz czytnika linii papilarnych.

Klawiatura posiada 2-poziomowe podświetlenie, ale jest nieco miękka, a klawisze mają krótki skok. Dodatkowo, lekko ugina się ona pod naciskiem. Za klawiaturę nie można więc raczej przyznać punktu (drobne niedogodności można wybaczyć laptopom komercyjnym, ale HP EliteBook 850 to przecież droższy notebook z wyższej półki).

Jakie osiągi?

Laptopy HP EliteBook 850 zostały wyposażone w niskonapięciowe procesory Haswell. Są to różne modele jednostki Intel Core i5. W standardowych wersjach wykorzystano zintegrowaną grafikę HD Graphics 4400. Dostępne są także konfiguracje z kartą AMD Radeon HD 8750M, która posiada pamięć VRAM GDDR5.