HP ZBook 15 – wydajność, wydajność, jeszcze raz wydajność

W tej klasie laptopów jest ledwie kilka. MacBook Pro, Dell Precision M4800, Lenovo ThinkPad W541 i właśnie HP ZBook 15 G2. Różnią się między sobą znacznie bardziej niż w przypadku laptopów biznesowych czy ultrabooków, dlatego też dość trudno je porównać. Kilka rzeczy jednak warto wiedzieć przed wyborem mobilnej stacji roboczej.

Rozwiązania właściwe dla HP

HP Zbook 15 G2 daje duże możliwości konfiguracyjne, których rozpiętość cenowa jest również dość znaczna

fot. hp.com

Procesorów wszyscy producenci używają dokładnie takich samych, kości RAM i kart graficznych na ogół również, a jednak różnica w wydajności czy jakości obrazu potrafi być naprawdę zauważalna. W przypadku HP ZBooka 15 G2 możemy wykorzystać dwa unikalne rozwiązania. Pierwszym jest dysk SSD HP Z Turbo Drive podpinany bezpośrednio do szyny PCI co daje niesamowitą szybkość zapisu i odczytu. Drugim matryca HP DreamColor o rozdzielczości Full HD, która pozwala na profesjonalną obróbkę grafiki i zapewnia blisko 100% pokrycie palety barw sRGB i niewiele mniejsze Adobe RGB. Oba dostępne są jako opcja. Zamiast nich można zdecydować się na wyświetlacz o rozdzielczości 3200×1800 i nieco słabszym oddaniu kolorów, oraz kilka typów dysków (zarówno SSD, jak i HDD). Unikalny w kategorii mobilnych stacji roboczych jest też system chłodzenia, który nie powoduje uciążliwego hałasu. Faktycznie gdy zrezygnować z dysku mechanicznego i napędu optycznego, HP ZBook 15 G2 nawet na pełnym obciążeniu nie jest szczególnie głośniejszy niż nowe laptopy biznesowe.

Standardy mobilnych stacji roboczych

HP ZBook 15 G2 daje duże możliwości konfiguracyjne, których rozpiętość cenowa jest również dość znaczna. Do wyboru jest kilka 4 rdzeniowych procesorów Intel Core i7 czwartej generacji, 4 gniazda RAM pozwalają rozbudować laptopa do aż 32 GB RAM. Pośród kilku dedykowanych kart graficznych najlepsza jest profesjonalna AMD FirePro M5100.

Nie na pokaz

Potencjalnie konfigurując tego laptopa można poprzestać na dwurdzeniowym procesorze Intel Core i5-4340HD, co pozwoli korzystać jedynie z dwóch slotów na RAM. Oczywiście wówczas laptop w dalszym ciągu będzie wyglądał tak samo, ale jeśli chcemy zrezygnować z części wydajności na rzecz prestiżu, znacznie lepiej wybrać lekkiego i eleganckiego HP ZBooka 15u.

Maksymalnie skonfigurowany HP ZBook 15 G2 może kosztować około 20000 zł, jest to jednak cena za prawdopodobnie najwyższą wydajność wśród 15-calowych mobilnych stacji roboczych. Zapoznaj się z nim bliżej na: http://www.kuzniewski.pl/k1852,laptopy-hp-zbook-zbook-15-zbook-15-g2.html.