Ultrabooki – smukłe laptopy z mocnymi podzespołami

Laptopy stały się nie tylko wygodnym sprzętem komputerowym, ale także gadżetem. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ultrabooki, które są smukłe i doskonale się prezentują. Moda z serii komercyjnych trafiła również do sprzętu biznesowego. Producenci zadbali jednak o to, aby w zgrabnej, kompaktowej obudowie znalazły się solidne komponenty zapewniające możliwość stabilnej pracy.

Czym powinien charakteryzować się rasowy ultrabook?

Laptopy, które spełniają wymogi Intela, otrzymują naklejkę z emblematem marki Ultrabook ™

fot. hp.com

Wielu producentów szafuje terminem ultrabook. Nie każdy smukły laptop zalicza się jednak do tego prestiżowego grona. Ultrabooki zostały zaprojektowane przez firmę Intel. Ich premiera miała miejsce w 2011 roku, a nazwa została zastrzeżona jako znak towarowy.

Producent dokładnie określił wymogi, którymi powinny charakteryzować się tego typu laptopy. Sercem każdego ultrabooka jest niskonapięciowy procesor Intel Core. Początkowo firma wykorzystywała jednostki z architekturą SandyBridge. Obecnie są to procesory z rodziny Haswell. Kolejnym wymogiem jest smukła obudowa – przy 14-calowych matrycach, wysokość konstrukcji nie powinna przekraczać 2,1 cm. Ultrabooki muszą posiadać minimum 1 złącze USB w standardzie 3.0 i dysk SSD. Bateria powinna pracować powyżej 5 godzin.

Laptopy, które spełniają wymogi Intela, otrzymują naklejkę z emblematem marki Ultrabook ™.

Ultrabooki biznesowe

Wiele ultrabooków znajdziemy w liniach biznesowych. Te smukłe laptopy posiadają zwykle lekkie obudowy wykonane ze stopów magnezu i aluminium. Przy wadze poniżej 1,5 kg, ultrabooki biznesowe zapewniają wysoką funkcjonalność potrzebną do stabilnej pracy.

Ciekawym przykładem połączenia stylowej obudowy z doskonałymi podzespołami jest HP EliteBook Folio 1040 – ultrabook z matrycą o przekątnej 14,1 cala, który waży tylko 1,5 kg i wyróżnia się bardzo smukłą obudową (jej wysokość nie przekracza 1,6 cm). Na smukłej obudowie konstruktorzy przewidzieli pełen zestaw portów. Użytkownicy znajdą tutaj nie tylko złącza USB, ale także gniazdo stacji dokującej i rozwiązania zabezpieczające dane (czytnik Smart Card, czytnik linii papilarnych). Imponującą moc obliczeniową zapewnia zaś procesor Intel Core i7.